Bakalauro darbus pradėję rašyti studentai gali tik patvirtinti, kad tai nėra tik sėdėjimo prie kompiuterio procesas. Dažnai tenka vykti į biblioteką, dėl nerastos knygos ar kurio nors kito nerasto informacinio šaltinio tenka grįžti dar ir dar. Be to, tenka aplankyti ir dėstytojų darbo vietas, nes renkama informacija darbui bus naudingiausia iš dėstytojų, kuriais pasitikite ir, kurie mielai sutinka padėti.
Rašymo darbo vieta
Reikėtų atminti, kad kokybiško darbo parašymui aukščiau išvardintų veiksmų nepakanka. Suprantama, kad sėdėti prie kompiuterio ir nieko neveikti yra viena, bet darbo rašymo procesas verčia susikaupti, jei ne nuolatos, tai reguliariai žvilgčioti į kompiuterio monitorių. Tokia darbo aplinka privalo būti kuo priimtinesnė bakalauro darbą rašančiam. Tinkama, arba moksliniu terminu tariant ergonomiška aplinka palengvins atliekamus darbus, todėl galima tikėtis dar geresnių siekiamų rezultatų.
Naudinga ir anglų kalba
Greičiausiai Jums kils toks klausimas, kuo čia dėta anglų kalba!? Viskas labai paprasta. Jei pradėjote rašyti bakalauro darbą, greičiausiai, kad jau esate pasidomėję ir taip vadinamais informaciniais šaltiniais. Deja, bet ne visi šaltiniai, kurie gali būti Jums naudingi yra parašyti lietuvių kalba. Dažniausiai informacija pateikiama anglų kalba, todėl mokadėmi ją ne sudėtingai galėsite pasinaudoti ir panaudoti svarbią informaciją pateikiančiais šaltiniais. Be to, koks bakalauro darbas be „summary“ – trumpu bakalauro darbo aprašymu anglų kalba. Jei dar šito nežinote suskubkite pildyti, nes darbas tik lietuvių kalba be „summary“ gali būti įvardintas kaip nebaigtas. Jei Jūsų antroji kalba nebuvo anglų, o pavyzdžiui vokiečių ar prancūzų, ne bėda, vertimo biurą galima atrasti kiekviename mieste. Todėl apsilankę jame Jūsų santrauka lietuvių kalba per parą ar kelias bus išversta į anglų kalbą. Tai šiek tiek kainuos, bet tai tik pagerins darbo kokybę.
Nuo streso kenčia ir bakalauro kokybė
Didelis gyvenimo tempas ir įvairūs papildomi darbai neretai rašančius mokslinį darbą priveda prie streso. Tai pasireiškia negalėjimu susikoncentruoti, jaučiamas nuovargis ir net pyktis. Atsiradę tokie požymiai bakalauro darbo kokybei tikrai nepadės. Jei nuolat stresuosite ir bandysite užmerkti akis, geros darbo kokybės nesitikėkite. Naudingiau pabandykite iš naujo susiplanuoti savo darbo rašymą. Tai yra, susikurkite naują darbo rašymo planą ir viską pradėkite nuo pradžių. Tik nuoseklaus darbo eiga padės atsikratyti streso, kuris kenkia ne tik fizinei būsenai, bet ir psichologinei. O tai labai svarbu jei rašant darbą Jūsų dar laukia įvairūs išbandymai – kontroliniai ir egzaminai. Atminkite, jokios priemonės Jums nepadės, jei bakalauro darbą rašysite atmestinai, numodami ranka į prievolę ar stresą. Jei nutiko taip, kad patys pastebite savo suirzimą ir tam tikrus streso požymius, pabandykite daugiau laiko praleisti gryname ore. Organizmas gavęs daugiau deguonies ir su saulės spinduliais pasigaminęs vitamino D, bus geros nuotaikos bei savijautos generatorius, tai ir bus Jūsų naujas energijos šaltinis bakalauro darbo tęsimui ir užbaigimui.
Tam, kad lengviau galėtumėte identifikuoti streso simptomus mes pateikiame kelis juos:
- Nuolatinis nuovargis – kaip jau minėjome ankščiau, šis požymis atsiranda dėl per didelės įtampos darbų. Jei bakalauro darbą rašote patys, ką ir turėtumėte atlikti pagal švietimo įstaigos vidaus taisykles, energijos trūkumą galima pajausti ne iškart. Pradžioje aptingstama, po to dings noras tęsti darbo rašymą;
- Galvos skausmai – gali atsirasti dėl dehidratacijos, nes įtemptas darbas sekina organizmą, o dažnai pamiršdami atsigerti vandens padedate skausmui stiprėti.
- Pablogėjęs regėjimas taip pat yra vienas iš nuovargio požymių. Nuolatos žvilgčiojant į kompiuterio monitorių, peržvelgiant knygas ar redaguojant tekstą akys pavargsta. Jei patalpoje nėra tinkamo apšvietimo, tai taip pat gali įtakoti blogėjančiai Jūsų savijautai.
Suprantama, kad nežymius sutrikimus galima vardinti ir vardinti, bet dėl šių priežasčių Jūsų bakalauro darbų rašymas nepagerės. Todėl naudinga pasidomėti, kaip galima išvengti streso ar tam tikrų sveikatos sutrikimų rašant darbą.
Nevenkite smagių pramogų
Daugelis studentų kitaip įsivaizduoja sąvoką pramogos, bet mes pabandysime paaiškinti kokiomis priemonėmis galima pagerinti savijautą. Jei nutiko taip, kad nerandate minčių darbo rašymui, nesijaudinkite dėl to, tai taip pat gali reikšti tam tikrą nuovargio lygį. Todėl verta žinoti, kad šiek tiek pailsėjus darbingumas grįžta vėl. Tad, nevenkite pasivaikščiojimų po parką, nuvažiuokite prie vandens telkinio. Gamta yra pagrindinis pagalbininkas nuovargio bei streso šalinimui, o grynas oras suteiks naujų idėjų bei minčių tolimesniems darbams. Jei nuolatinis sėdėjimas prie kompiuterio neduoda rezultatų reiškia, kad Jums reikalingas nedidelis poilsis.
Kai kurie studentai poilsiu vadina žvekės deginimą, taip jie atsipalaiduoja ir atpalaiduoja mintis nuo koncentracijos darbui. Įvairių kvapų terapija taip pat nėra pamiršta ir jei už lango dar žiema ar ruduo ir kieme nėra žydinčių gėlių, parduotuvėse galima jų įsigyti ir panaudoti atsipalaidavimo tikslams.
Aplinkos pakeitimas taip pat turi įtakos koncentracijai ir susikaupimui, todėl nevenkite įvairių pasivaikščiojimų, prezentacijų ar naujų parduotuvių atidarymų savo mieste. Tai išbandę atrasite naują galimybę minčių nukreipimui ir jų atstatymui bakalaurinio darbo rašymui. Įvairūs renginiai ar net įvairios sporto varžybos gali Jums padėti. Tis svarbu atminti, kad naudinga pramogas rinktis atsakingai. Patartina vengti pramogų, kurios atvirkščiai, vietoj to, kad stiprintų, mažina Jūsų imunitetą ir nedidelį stresą daro dar didesniu.
Nebūkite „tikrais“ studentais, nesistenkite bakalauro darbo parašyti per naktį ar kelias. Miego trūkūmas ir nuolatinis stresas Jus tik dar labiau atitolins nuo kokybės bakalauro darbe.