fbpx
bakalauro bendras pobūdis

Ruošiatės rašyti bakalauro darbą, sveikiname pasiekus dar vieną gyvenimo etapą. Kokybiško darbo rašymui privalu pasiruošti iš anksto. Tai ne tik varginantis darbas fiziškai, bet ir varginantis emociškai. Bet, tai nėra priežastis dėl kurios būtų verta šį procesą atidėti vėlesniam laikui. Kaip lietuviškoje ir plačiai paplitusioje patarlėje „nedaryk rytoj, ką gali padaryti šiandien“. Šios patarlės prasmę dažnai supranta tie studentai, kurie „pramiega“ darbo rašymo terminą ir kaip „tikri“ studentai tikisi bakalauro darbą parašyti per vieną naktį. Tokiems studentams verta užduoti ir klausimą, ar sutiktumėte skristi lėktuvu ar plaukti laivu, kuris suprojektuotas, jo detalės pagamintos ir surinktos per naktį? Taigi, su tokiu pasitikėjimu į studentus žvelgia ir Jūsų darbų vadovai. Todėl norime supažindinti Jus su keliais darbų rašymo aspektais, kurių laikantis bus galima parašyti darbą neskubant, tinkamai pagal reikalavimus ir kaip sako darbų vadovai – kokybiškai.

Pasidomėkite informaciniais šaltiniais

Jei jau pasirinkote temą ir bendravote su darbo vadovu bei esate susipažinę su savo kolegijos, technikumo, akademijos ar universiteto reikalavimais darbų rašymui reiškia, kad žinote ir tai, jog wikipedija nėra priskirta prie informacinių šaltinių. Todėl naudoti informaciją ir remtis ja dar  nerekomenduojama. Apie tai primename, nes tai yra viena iš pagrindinių klaidų, kurią padaro studentas vos tik pradėjęs rašyti darbą. Studentams verta žinoti, kad informacinių šaltinių, kurių medžiaga galima remtis rašant bakalauro darbą yra daugiau nei pakankamai. Kad būtų lengviau, pateikiame bendrą šaltinių sąrašą, kuriuos naudinga perversti ir panaudoti juose esamą informaciją: paskaitų medžiaga, vadovėliai, mokymosi įstaigos duomenų bazė, įvairūs konspektai bei ataskaitos, internetiniai puslapiai su konkrečia medžiaga ir žinoma – vadovėliai. Įstoję turėjote gauti prisijungimus prie internetinės švietimo įstaigos duomenų bazės, todėl nevenkite tų šaltinių, kurie kurti studentų informavimui. Taip palengvinsite savo bakalauro darbų rašymo pradžią, eigą ir užbaigimą. Pasirinkti tinkamus šaltinius Jums padės paskaitų lankymas, kuriose buvo ar dar bus pasakojama apie kokybišką darbų rašymą. Šiuo klausimu Jums padės ir darbų vadovas, kuris gali patarti ir nukreipti.

Planuokite savo laiką

Jei lankėte visas paskaitas ir nė vienos iš jų nepraleidote reiškia, kad sužinojote ir tai, kad rašant bakalauro darbą privalu planuoti ir laiką. Atminkite, jei į tai numosite ranka, kokybiško darbo nesitikėkite, nes lankytis pas darbo vadovus teks, o laiką nustatysite ne Jūs, bet darbų vadovai. Štai čia ir prasideda darbų planavimo įgūdžių mokslas, kuriuo siekiama Jus paruošti kaip mokantį savarankiškai suplanuoti savo laiką darbui. Kiekvieną susitikimo su darbo vadovu praleidimą galima prilyginti pravaikštai darbe. Tikitės taip „praslysti“ priduodant savo bakalauro darbą? Galime nuraminti, tokių naivuolių darbų vadovai matę dar tada, kai buvo įkurtas pirmasis universitetas. Taigi, norėdami parašyti kokybišką darbą, viską spėti laiku ir neatsiliekant nuo grafiko, bakalauro rašymo laiką pradėkite planuoti nuo pat pradžių. O priemonių rasti tam nėra sunku: užrašų knygutė, kalendorius, kalendorius telefone ar kompiuteryje, darbų vadovas – dienotvarkių planavimui.

Naudingos konsultacijos ir su dėstytojais

Konsultacijos su dėstytojais, tai tam tikrų veiksmų atlikimas, kurių pagalba siekiama paruošti aukščiausio įvertinimo bakalauro darbą. Žinant tai, kad kiekvienas dėstytojas yra savo srities specialistas, būtų klaidinga nepasinaudoti jų kompetencija, patarimais ar išklausyti tam tikrų asmeninių minčių.  Žinoma, kad tokie veiksmai gali pasirodyti nereikšmingi, bet taip pagalvoti gali tik studentas, kuris tik pradeda bakalauro darbo rašymo procesą. Jei studentams nekyla klausimų reiškia, kad bakalauro darbų rašymo jie dar nepradėjo.

Darbų kokybę lemia ir gera savijauta

„Kietas“ studentas visada randa laiko įvairiems pasilinksminimams, vakarėliams bei pramogoms. Suprantama, jaunimas, tik keli metai kaip išvykę iš tėvų namų, norisi atsigriebti, bet atmintina, kad pradėjus bakalauro darbo rašymą, tokių linksmybių rekomenduojama atsisakyti. Ir kas gi rekomenduoja studentams atsisakyti linksmybių? Greičiausiai, kad toks klausimas kils, tad atsakyti nesunku. Verta žinoti, kad tie studentai, kurie dalyvaudavo įvairiuose vakarėliuose vietoj to, kad užsiimtų darbo ražymu, statistiškai, apie 60-70 procentų tokių buvo neprileisti prie bakalauro darbo gynimo. Prasta studento savijauta ryte verčia nukelti prisėdimą prie darbų rašymo vėlesniam laikui. Pakanka prisėdimą prie darbo rašymo nukelti kelis kartus, kai toks veiksmas pradeda patikti vis labiau, kol neateina diena darbų pridavimo darbų vadovui ir recenzentui. Galutiniai tokių studentų darbų rezultatai virsta ašarų upėmis, todėl tik atsakingas požiūris į bakalauro rašymą veda prie teigiamų ar net aukščiausių rezultatų. Medicinos įstaigos prieš tinginystę – bejėgės.

Priemonės darbų rašymui

Įvairių darbų atlikimas reikalauja ir tam tikrų įrankių ar priemonių panaudojimo. Ne išimtis ir bakalauro darbai, kurie nėra tik mūsų vaizduotėje. Tam, kad darbas būtų parašytas  turint galimybę jį parodyti darbų vadovui ir kitiems, privalu turėti ir mokėti naudotis šiomis priemonėmis:

  1. Kompiuteris. Tai viena iš pagrindinių darbo rašymo priemonių, kuriame, priklausomai nuo mokymo įstaigos reikalavimų būna privalomos ir tam tikros programos. Tikėtina, kad ne kiekvienai profesijai gali pakakti elementarių „Windows“ programų žinių, pavyzdžiui „Word“ ar „Excel“. Įvairūs projektavimo ar dizaino darbai yra atliekami tik Jūsų mokymosi įstaigos darbų reikalavimuose nurodytomis programomis. Statistinius duomenis tenka apdoroti SPSS programomis, todėl be jos, parašytu bakalauro darbu pasigirti negalėsite;
  2. Internetas. Taip kaip be kompiuterio, taip ir be interneto negalėsite tinkamai susirasti informacinių šaltinių, negalėsite kontaktuoti su darbų vadovais, susirasti ir pasinaudoti įvairiais pavyzdžiais;
  3. Informaciniai šaltiniai. Be bibliotekose laikomų vadovėlių, ataskaitų ar įvairių darbų išvadų rinkinių negalėsite pradėti rašyti darbo. Jei žinote, kur randasi biblioteka Jūsų mokymosi įstaigoje, reiškia žinote, kur ji randasi ir mieste ir žinote žingsnį, kurio dėka galima pradėti bakalurinio darbo informacijos rinkimą.

Kaip matote, vos trys punktai, bet be jų, praktiškai neįmanoma pradėti ir užbaigti bakalauro darbo.

Užsisakyti darbą galite čia.